INTERCUBE

świat multimediów

Technologie

Po tym sprawdzisz czy kable audio są najlepszej jakości

Odpowiednio dobrany sprzęt zapewnia najwyższą jakość i komfort pracy na koncertach czy w studiu nagraniowym. Ogromne znaczenie mają kable audio. Jednak, jak dokonać właściwego ich wyboru? Po czym możesz sprawdzić, czy mają one najwyższą jakość? W poniższym artykule podpowiemy ci, na co musisz zwracać uwagę, kupując kable audio. Przekonaj się, co jest ważne!

Odpowiednia grubość żył

Właściwy przekrój żył w kablach audio, jest podstawą, oczywiście należycie dobrany do posiadanego już zestawu elementów umożliwiających odtwarzanie muzyki na wysokim poziomie. Z uwagi na intensywną ich eksploatację, warto będzie znaleźć elastyczne produkty, co zagwarantuje ograniczenie ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.

Grubość izolacji

Izolacja powinna właściwie chronić przed możliwymi uszkodzeniami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W tym miejscu warto, jest podkreślić, iż najlepiej unikać przewodów z bardzo grubą izolacją i równoczesnym niskim przekroju żył. Przekrój winien być odpowiednio proporcjonalny. Warto zwracać na to szczególną uwagę, żeby nie zostać po prostu oszukanym.

Wtyki

Wtyki to następny z bardzo podatnych na różne uszkodzenia mechaniczne elementów kabli audio. Jeżeli chcemy się cieszyć użytkowaniem tego sprzętu przez długi czas, powinniśmy unikać wyrobów mających nieodpowiednią jakość.

Rodzaj materiału

Najlepiej wybierać kable audio zrobione z miedzi beztlenowej. Wówczas zyskamy pewność otrzymania wysokiej jakości dźwięku, jednak bez zniekształceń. Zapewni to najwyższą jakość przekazywanego dźwięku a na tym przecież powinno nam najbardziej zależeć.

Izolacja podstawowa czy wzmocniona?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje kabli, z podstawową i wzmocnioną izolacją. Powinniśmy dobierać je zgodnie z docelowym zastosowaniem. W wypadku stałej instalacji nie będzie konieczny wysoki poziom ochrony, dlatego nie warto przepłacać za wzmocnioną izolację. Będzie ona jednak dobrym wyborem, jeżeli kabel ma być stale używany w mobilnym zestawie nagłośnienia, np. na koncertach.

Czy kable audio muszą być drogie?

Stworzenie profesjonalnego zestawu muzycznego, na pewno nie będzie małą inwestycją. Niektóre jego elementy mogą kosztować nawet po kilkanaście tysięcy każdy. Jeżeli jednak chcemy, żeby wszystko działało jak najlepiej, a muzyka wydobywająca się z twojego sprzętu audio powalała na kolana, na pewno nie możesz być zbytnio oszczędnym. W kwestii kabli zależnie od potrzeb możesz jednak postawić na rozwiązania ze średniej półki cenowej. Oczywiście wszelkie przewody, muszą być odpowiednio dobrane do przesyłania dźwięku, a ich konstrukcja winna zapewnić bezawaryjne działanie, nawet w trudnych warunkach. Dostępna na rynku oferta kabli audio jest bardzo obszerna, a ceny niektórych z nich mogą przyprawiać o zawrót głowy. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić opisane przez nas parametry, a na pewno wybierzesz te, które spełnią wszystkie twoje oczekiwania.