INTERCUBE

świat multimediów

Kioski multimedialne Technologie dotykowe

Kioski multimedialne w przestrzeni publicznej

Kioski multimedialne są urządzeniami, które coraz częściej i coraz liczniej goszczą w przestrzeni publicznej. Ich zastosowanie może być bardzo różnorodne, a konstrukcja pokazuje, jak zaawansowane w dzisiejszych czasach stały się technologie dotykowe.

Zastosowanie kiosków multimedialnych w przestrzeni publicznej

Nie ma wątpliwości co do tego, że multimedialne reklamy są znacznie ciekawsze i częściej przyciągają wzrok niż te, które przedstawione są w tradycyjnej formie. Dziś tak naprawdę ciężko jest znaleźć miasto o średniej lub dużej wielkości, w którym w przestrzeni publicznej nie znajduje się przynajmniej kilka kiosków multimedialnych. Co ciekawe, początkowo kioski multimedialne pełniły rolę informacyjną, co do dziś pozostałą niezmienne. Dodatkowo coraz częściej pełnią funkcję reklamową, pozwalając użytkownikom poprzez ekrany dotykowe podjąć interakcje z prezentowaną marką i jej produktami.

Kioski multimedialne poza funkcją informacyjną, mogą pełnić także rolę punktu sprzedaży, z czego szczególnie chętnie korzysta sektor bankowy. W takim przypadku urządzenie wykorzystywane jest do przeprowadzania standardowych operacji finansowych, przy pomocy karty płatniczej (dane klienta weryfikowane są na podstawie Poufnego Numeru Identyfikacyjnego).

Podział i zalety wykorzystywania kiosków multimedialnych

Dzięki zastosowaniu ekranów dotykowych kioski multimedialne są urządzeniami samoobsługowymi. W zależności od ich przeznaczenia i sposobu wykorzystania można podzielić je na następujące grupy:

  • kioski multimedialne internetowe – dzięki dostępowi do sieci, bardzo często wykorzystywane są jako dodatkowa forma reklamy;
  • kioski multimedialne informacyjne, jak sama nazwa wskazuje pełnią szeroko rozumianą funkcję informacyjną;
  • kioski multimedialne transakcyjne przydatne okazują się szczególnie w przypadku konieczności zmaterializowania usług;
  • kioski multimedialne architektoniczne są bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym i to właśnie ich wygląd ma przyciągać wzrok. W tym przypadku treść jest bez znaczenia.

Rozwój technologii dotykowych sprawił, że istnieje mnóstwo zalet wynikających z wykorzystywania kiosków multimedialnych w przestrzeni publicznej. Jednym z ich najważniejszych atutów jest możliwość szybkiego przekazywania najważniejszych informacji. Ekrany dotykowe zastosowanie w urządzaniach sprawiają, że ich obsługa jest bardzo komfortowa i przede wszystkim prosta (dzięki czemu będą przyjazne nawet dla osób niezbyt zaznajomionych z technologicznymi nowinkami). W przypadku większości kiosków multimedialnych bariera językowa nie stanowi żadnego problemu. Wynika to z możliwości wyboru języka, w jakim będzie obsługiwane urządzenie. Kioski multimedialne dostępne są przez całą dobę, niezależnie od godziny i dnia tygodnia, co czyni je przydatnymi i praktycznymi w zastosowaniu.