INTERCUBE

świat multimediów

Technologie dotykowe

Technologie dotykowe w edukacji

W dzisiejszym świecie nie tylko dostęp do edukacji jest łatwiejszy. Znacznie ciekawsze są też media, przy pomocy których wiedza przekazywana jest zainteresowanym. Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, tak i w edukacji technologie dotykowe zaczynają odgrywać coraz istotniejszą rolę.

Ekrany dotykowe a aktywna nauka

Interaktywne monitory z ekranem dotykowym będą ciekawym, ale też skutecznym sposobem na zastosowanie modelu aktywnego uczenia się, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio wykorzystane. Działanie urządzenia jest bardzo dynamiczne, a uczeń jest cały czas zaangażowany w naukę, co pozwala mu na szybsze i efektywniejsze przyswojenie niezbędnej wiedzy.

Ekrany dotykowe, które pozwalają na operowanie wyświetlanymi treściami to ciekawy sposób na urządzenie burzy mózgów (jedyne, czego potrzeba w tym przypadku to kreatywność uczniów oraz zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania). Uczniowie przedstawiający nauczycielom i kolegom oraz koleżankom swoje pomysły bardziej angażują się w naukę.

Łatwość wdrażania i wykorzystywania

Technologie dotykowe stosowane są w edukacji nie tylko ze względu na to, że ich wykorzystanie jest ciekawe i pozwala uczniom na rozwinięcie swojej kreatywności i poszerzenie wiedzy w interesujący ich sposób. Zastosowanie ekranów dotykowych jest bardzo proste, a ich wdrożenie szybkie i niespecjalnie skomplikowane. Sami nauczyciele nie potrzebują zbyt wiele czasu by mogli zorientować się, jak mogą efektywnie pracować z uczniami przy pomocy tego rodzaju urządzeń.

Dlaczego ekrany dotykowe to dobre rozwiązanie w edukacji? Nie tylko pozwalają na polepszenie efektywności nauki, ale również:

  • są proste w montażu i obsłudze,
  • prace konserwacyjne w tym przypadku ograniczone zostają do niezbędnego minimum;
  • są niezawodne,
  • zużywają niewiele energii.

Dlaczego warto korzystać z monitorów interaktywnych w edukacji?

Umiejętne i rozsądne korzystanie z możliwości, jakie dają monitory interaktywne, zapewnia nie tylko uczniom, ale również samym nauczycielom ogrom korzyści. Kreatywne podejście to stosowania dotykowych monitorów sprawia, że dla uczniów nauka i pogłębianie wiedzy staje się bardziej atrakcyjne.

Stosowanie monitorów interaktywnych w czasie prowadzenia zajęć edukacyjnych oddziałuje na wiele zmysłów – przede wszystkim dotyk, słuch oraz wzrok. To pozwala na szybsze i efektywniejsze zapamiętywanie nowych informacji. Korzystanie z tablicy pozwoli w przyjazny i przystępny sposób przedstawić uczniom nawet najtrudniejsze i najbardziej zawiłe zagadnienia. Nauczyciele materiały prezentowane przy pomocy ekranów multimedialnych mogą w łatwy sposób udostępniać uczniom, aby mogli się z nimi na spokojnie zapoznać w domu. Dzięki temu w czasie zajęć bardziej skupiają się na przedstawianym, temacie niż na robieniu notatek.

Dziś nowoczesne technologie to szansa na zainteresowanie dzieci i młodzieży pogłębianiem wiedzy w ciekawy, a jednocześnie efektywny sposób.